۹ سهل‌انگاری که امنیت شما را به خطر می اندازد

همه ی ما از اینترنت استفاده می کنیم و احتمالا برخی چیزها در روال استفاده از آن ثابت و یکسان است. به عنوان مثال اولین کاری که بسیاری از کاربران در ابتدای روز خود انجام می دهند، چک کردن ایمیل های دریافت شده است. اینطور که به نظر می رسد چنین اقداماتی به صورت پیش فرض برای کاربران تعیین شده است و ما فقط آن ها را انجام میدهیم و راجع به آن ها فکر نمی کنیم. این کار هم همانند بسیاری از کارهای روزمرئه تكراری و همیشگی شده است.

اما تا به حال به عادت های بد روزمرئه ی خود فکر کرده اید؟ برخی از این عادت ها می تواند به طور کلی منفی باشد و زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد. در این مورد امنیت آنلاین نیز به خطر خواهد افتاد.  این موضوع بحثی است که ما قصد داریم تا در این مقاله به آن بپردازیم و آن را شفاف سازی کنیم. با ذکر مثال هایی که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت کمی تامل کنید و آن ها را در زندگی آنلاین خود لحاظ کنید:

 

1- فقط دانلود اپلیکیشن ها

در طول روز دفعات زیادی وجود دارد که شما به دنبال یک اپلیکیشن جدید و مفید برای خواندن موسیقی، یک ردیاب تناسب اندام یا حتی یک افزودنی مرورگر برای دانلود عکس ها یا موسیقی از رسانه های اجتماعی هستید. شما مشتاقانه آماده ی نصب آن ها هستید و به سمت  “I Accept”  (“من می پذیرم”) برای پروسه ی نصب می روید.

صبر کنید. شما چه چیزی را می پذیرید؟ آیا تا به حال عمیقا به اختیاراتی که اپلیکیشن ها می دهید فکر کرده اید؟ بسیاری از اپلیکیشن ها وجود دارند که اختیارات بسیاری در دستگاه های شما دارند و برخی از آن ها به طور جدی به دستگاه های شما آسیب می رسانند. در این پست که قبلا به آن پرداختیم ما به جزئیات خطراتی که می تواند با اعطای مجوزهای خاص به برنامه ها در دستگاه های اندرویدی داده شود، پرداخته ایم. این برنامه ها اختیارات بسیاری را در دستگاه های شما بدست می آوردند و می‌توانند توسط این اختیارات سیستم شما را به دست گیرند. این اختیارات همان چیزهایی است که در ابتدای نصب اپلیکیشن ها بدون خواندن و فکر کردن آن ها را می پذیریم.

 

2- رها کردن کامپیوتر خود 

اگر بخواهید از سیستم و کامپیوتر خود دور شوید چکار می‌کنید؟ تنها کاری که می‌کنید بلند شدن و دور شدن از آن است. اما چه چیز منفی در مورد این موضوع وجود دارد؟

تا زمانیکه شما کامپیوتر خود را قفل نمایید و یک پسورد برای آن تنظیم کنید.  شما یک پسورد دارید، درست است؟ مسلما وارد کردن آن در هر بار استفاده از کامپیوتر آزاردهنده است، این موضوع زمانی سخت تر می‌شود که بعضی اوقات شما به همه اطلاعات خود دسترسی نداشته باشید. این نکته بویژه زمانیکه کامپیوتر خود را روشن و بدون مراقبت رها می‌کنید، اهمیت بیشتری می یابد.

از همین رو بهتر است یک پسورد قوی ایجاد نمایید و اگر سیستم خود را برای زمان کمی هم ترک می‌کنید، حتی زمان که در منزل هستید، حتما دکمه  Win-L یا Ctrl-Shift-Eject را فشار دهید.

از همین رو است که این کار به یک عادت تبدیل می‌شود و هیچ وقت کامپیوتر خود را چه در محل کار چه در کافی شاپ، بدون قفل رها نخواهید کرد.

 

3- نادیده گرفتن آپدیت ها

بله نوتیفیکشن آپدیت ها می تواند خسته کننده و حوصله سر بر باشد. می دانستید که علت هک 99% از ویندوزهای کامپیوترها به خاطر آسیب پذیری در 8 اپلیکیشن است؟ آن ها شامل مرورگرهای محبوب، مدیاپلیرها، پلاگین های فلش هستند که به احتمال زیاد شما حداقل از یکی از آن ها استفاده می کنید. این اپلیکیشن ها به شدت توسط مجرمان سایبری کنترل می شوند زیرا آسیب پذیری در آن ها می تواند برای حمله به کاربران مورد اکسپلویت قرار گیرد.

به همین دلیل است که برنامه های محبوب همیشه به خاطر نقاط ضعف آن ها مورد استفاده ی مجرمان قرار می گیند و اطلاع رسانی های لازم از جانب محققان در این زمینه می شود و توسعه دهندگان مدام در حال پچ آسیب پذیری ها و انتشار آپدیت های جدید هستند. به هیچ عنوان نوتیفیکیشن های آپدیت ها را رد نکنید و آن ها را نادیده نگیرید، این کار می تواند سیستم شما را در معرض خطر قرار دهد. به جای رد نوتیفیکیشن ها بهتر است یک برنامه ی مناسب بر روی سیستم خود نصب کنید که اپلیکیشن ها را به صورت خودکار آپدیت کند تا سیستم شما در برابر خطرات ناشی از آسیب پذیری ها و عدم آپدیت ها حفظ کند.

 

4- همه چیز را در همان زمان انجام دهید

انجام چندین کار به طور همزمان همانند در دست گرفتن چند کتاب بر روی یک دست است که تحقیقات مدرن این کار را نمی پذیرند. انجام کارها توسط برنامه هایmultitasking نه تنها می تواند تمرکز و بهره وری شما را نسبت به آن کار کم کند بلکه می تواند امنیت شما را هم به خطر بیاندازد.

اکثر کاربران با عدم تمرکز بر چیزهایی که بر روی صفحه ی دسکتاپ باز می کنند، بر روی آن ها کلیک می کنند و در نهایت آن ها را دانلود می کنند، می توانند به سیستم خود آسیب بزنند.

به دام افتادن multitasker بسیار ساده است. این برنامه ها می تواند توسط یک وب سایت فیشینگ فریب بخورد، بدافزارها را به عنوان یک برنامه ی مشروع دانلود کند یا کارهای احمقانه ای را انجام بدهد و همه ی آن هم به خاطر این است که این یک برنامه است.

علاوه بر این multitasking باعث می شود تا شما خسته شوید و وقت خود را صرف آن ها کنید. بنابراین سعی کنید به تنهایی وظایف آنلاین‌تان را انجام دهید و برای کارهای خود برنامه ریزی کنید. مسلما اگر خودتان این کار را انجام بدهید هر چه که باشد مطئمن تر خواهد بود و ایمن تر اتفاق خواهد افتاد.

 

5- همه چیز تحت کنترل شما باشد

گاهی اوقات کنجکاوی بر ما غلبه می کند و نمی توانیم محتاط باشیم. تا به حال برای همه ی کاربران پیش آمده است که از روی کنجکاوی بر روی لینکی که احتمال خطر در آن وجود دارد کلیک کنند. شاید بتوان این رفتار را با یکبار توجیه کرد اما اگر به لینک های مختلف مشکوک هستید و همچنان بر روی آن ها کلیک می کنید، پس این رفتار خود را تغییر دهید.

به طور خلاصه بخواهیم بگوییم وب سایت هایی که از لحاظ اخلاقی در پایین ترین سطح خود هستند احتمال آلودگی و وجود برنامه های مخرب در آن ها بسیار زیاد است.

متاسفانه همیشه نمی توانیم مورد اعتماد بودن یک وب سایت را تعیین کنیم و ما تا حد بسیار کمی در این موضوع دخیل هستیم. وجود یک راهکار امنیتی مناسب و البته قابل اعتماد، هرگونه فعالیت مشکوک و مخربی را قبل از آلودگی تشخیص می دهد و از ورود آن ها به سیستم کاربر جلوگیری می کند.

 

6- تنها شرایط خاص مجوزها را بپذیرید

شما تنها کسی هستید که از این برنامه یا برنامه های دیگر استفاده می ‌کنید و واضح است که شرایط سرویس دهی کسل کننده است. مسلما با کلیک کردن هیچ کاربری زیان نمی بیند. اینطور نیست؟

خیر. تعداد بسیار کمی از افراد مجوزها را می خوانند و توسعه دهندگان نیز به این واقعیت که هیچ شخصی از این موضوع اطلاع ندارد، مشرف هستند.

در اینجا شما می ‌توانید یک مجموعه تکان دهنده و کمی ترسناک از مواردی که در شرکت های EULA رخ داده است، را مطالعه کنید. همچنین پیشنهاد می کنیم به سایت Terms of Service مراجعه و آن را مطالعه نمایید. در این وب سایت توافق نامه های کاربران از منابع موثق و معتبر به زبان انگلیسی تحلیل شده است.

بطور کلی، توافقنامه های برنامه ها ارزش مطالعه کردن را دارند.

7- تنها با استفاده از لوگین های شبکه های اجتماعی بر وب سایت ها رجیستر کنید

در اینجا ثبت نام نمایید. یا … وارد اکانت فیسبوک خود شوید. استفاده از اکانت شبکه های اجتماعی برای ورود به شما امکان دسترسی به یک سایت یا اپلیکیشن را در دو حالت می دهد. ساده است، اینطور نیست؟ اما اگر کسی صفحه فیسبوک شما را هک کند، به راحتی به تمامی دیگر اکانت های شما که به آن متصل هستید، دسترسی می یابد.

مشکلی دیگری در اینجا وجود دارد: زمانیکه شما با اکانت شبکه اجتماعی به یک وب سایت وارد می شوید، سایت به صورت جزئی به اطلاعات شما دسترسی می یابد. همینطور است، این ها تنها اطلاعات عمومی شما هستند اما ممکن است این برای خوشایند شما نباشد. مثل اینکه شما به یک فروشگاه بروید و بنری را مشاهده کنید که اطلاعات شما مانند نام، سرگرمی های مورد علاقه تان و دیگر اطلاعات خاص شما در معرض دید باشد؛ بدیهی است که برای شما خوشایند نخواهد بود.

 

8- فقط ثبت نام نکنید، اینجا، آنجا و همه جا

شما صاحب چند حساب کاربری هستید؟ چند مورد از آن ها را واقعا استفاده می کنید؟ آیا برای همه ی آن از رمز عبور منحصربفرد استفاده می کنید؟ چه اتفاقی رخ می دهد اگر یکی از حساب های قدیمی شما دچار نشت داده شود و از بین رود؟ در این مورد بهتر است از حساب های کاربری متعددی استفاده نکنید و اگر چندین حساب بی استفاده دارید آن ها را حذف کنید. حساب های بی استفاده اغلب بیشترین آسیب پذیری را دارند زیرا شخصی بر روی آن ها نظارت ندارد و در عین حال اطلاعات ارزشمندی همانند آدرس ایمیل، شماره تلفن، رمزعبور و سایر اطلاعات حساس در آن ها وجود دارد.

 

9- اطلاعات خصوصی خود را پست نگذارید

هر چیزی که شما آن ها را در شبکه های اجتماعی خود می گذارید، بی شک اطلاعات خصوصی شما نیستند. اینطور نیست؟ اینترنت همه چیز را در خود ذخیره میکند و برای از بین بردن آن ها هیچ تلاشی نمی‌کند.

بنابراین قبل از اینکه هر چیزی را پست یا به اشتراک بگذارید، این مسئله را درک کنید: اطلاعات شما در وب ممکن است در دسترس هر شخصی یا گروهی قرار بگیرد و دیگران آن را مشاهده کنند.

مهمترین چیز این است که خود را در فضای مجازی توجیه نکنید. مردم اغلب پست های شخصی می گذارند بدون اینکه به عواقب آن توجهی داشته باشند. قرار دادن اطلاعات شخصی در پست های شبکه های اجتماعی می تواند عواقب جدی را برای کاربران رقم بزند.

حال که این مقاله را خواندید بهتر است کارهایی که به ناامنی شما در شبکه های اجتماعی و وب کمک می کند پایان دهید. برای امنیت خود در فضای مجازی برنامه ریزی کنید و از نرم افزارهای امنیتی برای کمک به امنیت خود کمک بگیرید.

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس