2 راه ساده برای امن نگه داشتن WiFi در منزل

طوفان اینترنت اشیا یا IoT در حال گسترش در دنیا است و این تکنولوژی باعث شده است که ما آنقدر فضای زندگی و کار “هوشمندی” داشته باشیم که قبلا حتی نمیتوانستیم به آن فکر هم کنیم. شاید دقت کردید که در دو طرف کلمه “هوشمند” از نشانه گذاری استفاده کردیم که البته دلیل دارد. دلیل استفاده از این نشانه برای کلمه هوشمند این است که این وسایل گاهی ممکن است که نه تنها باهوش نباشند بلکه بسیار کودن هم باشند.

البته اشتباه برداشت نکنید، ما نیز یک مشت افراد معتاد به تکنولوژی هستیم که اگه یه روز موبایلمان را در خانه جا بگذاریم آن روز را از دست رفته میدانیم. ما عاشق چیزهایی هستیم که به اینترنت وصل میشوند. از تلویزیون گرفته تا پلی استیشن و هرچیزی که زندگی رو برای امروز ما آسان تر کرده است.

مشکل اینجاست که بعضی از این دستگاه ها، وسایل و چیزهای دیگری که به اینترنت متصل میشوند به اندازه ی قفل چوبی درب خانه های قدیمی هم امنیت ندارند. حتی وجود یکی از این دستگاه های نا امن در خانه یا محل کار میتواند باعث دسترسی هکرها به دیگر دستگاه ها نیز بشود. اما خیلی نگران نباشید زیرا با رشد اشیای اینترنتی، ابزار مخصوصی نیز برای امن نگه داشتن آنها در شبکه تولید میشوند. در اینجا به نکاتی اشاره میکنیم که بتواند به شما برای امن نگه داشتن شبکه محل زندگیتان کمک کند.

 

اشیای اینترنتی امن را بخرید

یکی از دلایلی که وسایلی که به شبکه WiFi خانه وصل میشوند امنیت بسیار پایینی دارند این است که امن نگه داشتن اینترنت اشیا “هنوز” سود آور نشده است، البته هنوز. اشیای اینترنتی جدید باعث شگفت زدگی ما میشوند و شرکت های تولید کننده این اشیا نیز از اشتیاق ما سواستفاده میکنند و کمترین سرمایه گذاری را برروی امنیت این دستگاه ها انجام میدهند.

بیایید رو راست باشیم، وقتیکه یک وسیله جدید اینترنتی را در تلویزیون یا یوتیوب میبینید با خود میگویید که واوو….. من در آینده زندگی میکنم و هرگز نمیگویید که آیا این دستگاه جدید میتواند نقاط ضعف WiFi شبکه آنلاین خانه من را پوشش دهد.

ضعف های امنیتی دستگاه های جدید بسیار زیاد هستند و یک جستجوی اینترنتی همیشه میتواند به شما در هنگام خرید کمک کند که دستگاهی که برای شما مشکل ساز میشود را خریداری نکنید.

یک روتر امن داشته باشید

تا همین چند وقت پیش نرم افزارها میتوانستند پیشنهاد خیلی خوبی برای امن نگه داشتن کامپیوترها و دیگر وسایل اینترنتی باشند، اما وقتیکه شما دستگاه های زیاد و متفاوتی دارید که به اینترنت متصل میشوند دیگر نرم افزارها انتخاب کاملی نخواهند بود. البته با وجود اینکه ما همچنان به آنتی ویروس ها برای اسکن کردن دستگاههای خود نیاز داریم اما تعداد زیاد دستگاه های اینترنتی، نیازمند متصل شدن به یک روتر امن بعنوان تنها مسیر ارتباطی آنها با اینترنت میباشند. بنابراین برای هر خانه ی مدرنی که در آن وسایل به WiFi وصل میشوند امنیت آنلاین بسیار حائز اهمیت است. این نوع خانه ها حداقل باید روتری داشته باشند که قابلیت آپدیت اتوماتیک داشته باشد، زیرا اگر روتر به روز نباشد میتواند از تهدیداتی مانند Krack ( که اخیرا قفل های همه WiFi ها را در یک روز شکست) جلوگیری نماید. روتری مانند F-Secure SENSE که دارای قابلیت های ویژه امنیتی میباشد میتواند تمام موبایل ها، کامپیوترها، پلی استیشن و دیگر اشیای اینترنتی که امروز و در آینده در منزل شما هستند را محافظت کند.

روترهایی مانند اف سکیور سنس با شناسایی وسایل متصل به WiFi در شبکه خانه شما، رفتار آنها را کنترل میکنند و در صورتیکه رفتاری را که نباید از خود نشان دهند را انجام دهند آنها را از اسکن کرده و آن آلودگی را رفع میکنند. این نوع دیوایس ها تمام کامپیوترها، لپ تاپ ها، موبایل ها، یخچال و تمام وسایلی که در منزل شما امکان اتصال به اینترنت را داشته باشند را امن نگه میدارند.

 

مطالب مرتبط

نظرات شما

قالب ووکامرس